Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzychodzie

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Projekt socjalny na rzecz aktywizacji zawodowej i włączenia społecznego uczestników Klubu Integracji Społecznej w Międzychodzie "Integracja międzypokoleniowa" 2022

Międzychód, dnia 08.08.2022 r.

1. BENEFICJENCI PROJEKTU

Projekt skierowany jest do trzech grup społecznych:

Grupa I [adresat bezpośredni]

Grupa  osób objętych wsparciem Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzychodzie, które posiadają status uczestnika Klubu Integracji Społecznej. W ramach realizowanego zadania zakłada się udział 14 osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Międzychodzie – zarówno kobiet, jak i mężczyzn, w wieku od 20-64 roku życia. Projekt nie przewiduje ograniczeń względem cech szczególnych uczestnika.

Grupa II

Grupa osób objęte wsparciem Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzychodzie

- seniorzy z Klubu Seniora „Złoty Wiek”, „Millenium” oraz „Wrzos”,

- uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy im. Świętego Jana Pawła II w Międzychodzie.

Grupa III [adresat pośredni]

Grupa dzieci i młodzieży w wieku 13-17 lat, którą stanowić będą osoby uczęszczające do placówek szkolnych na terenie Gminy Międzychód oraz ich wychowawcy/ opiekunowie.

-  Szkoła Podstawowa nr 1 im. Miasta Stołecznego Warszawy w Międzychodzie,

-  Szkoła Podstawowa nr 2 im. Polski Niepodległej w Międzychodzie,

-  Zespół Szkół nr 2 w Międzychodzie.

2. DIAGNOZA ŚRODOWISKA I JEGO POTRZEB

Grupa I

Uczestnicy Klubu Integracji Społecznej w Międzychodzie stanowią grupę osób bezrobotnych, które znajdują się w szczególnej sytuacji życiowej ograniczającej, bądź uniemożliwiającej zdolność pełnego uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej. Klub Integracji Społecznej to miejsce, gdzie osoby zagrożone wykluczeniem społecznym mogą otrzymać pomoc w odbudowaniu umiejętności uczestnictwa w życiu społecznym, w powrocie do pełnienia ról społecznych oraz w podniesieniu kwalifikacji zawodowych. KIS działa na rzecz integracji osób o podobnych trudnościach i problemach życiowych, pomaga samoorganizować się w grupy, podejmować wspólne inicjatywy i przedsięwzięcia w zakresie aktywizacji zawodowej. Klub wspiera potencjał umożliwiający osobom zagrożonym marginalizacją wyjść z sytuacji kryzysowej i włączyć się w życie społeczności lokalnej. Pomaga w zdobywaniu umiejętności niezbędnych do korzystania ze społecznego i instytucjonalnego wsparcia, wspiera rozwój osobisty uczestników. Buduje poczucia własnej wartości w oparciu o realnie posiadane zasoby oraz wspiera zmiany postawy z biernej na postawę aktywnego uczestnictwa.

Po przeciwnej stronie projektu skierowanego do uczestnika Klubu znajduje się środowisko lokalne. Diagnoza środowiska lokalnego opiera się o obserwacje własne kadry Ośrodka.

Grupa II

Osoby starsze i role, które pełnią, to ważne ogniwo społeczne. Stereotyp wynika z niewiedzy na temat ograniczeń osób starszych oraz osób ze stopniem niepełnosprawności, które potrzebują dużo więcej czasu na wykonanie prostych codziennych czynności. Zwalczając stereotypy i otwierając się na seniorów i osoby z niepełnosprawnością możemy w znaczący sposób pomóc im w lepszym funkcjonowaniu. Integrację społeczną można opisać jako pewne wyobrażenie procesu i celu, które jest nakierowane na wspólne życie ludzi w społecznych grupach i instytucjach, to znaczy na sytuacje, w których ludzie się wzajemnie akceptują, wspierają i uzupełniają.

Seniorzy po przejściu na emeryturę szukają aktywności, która pozwoliłaby im spełnić potrzebę działań prospołecznych. Osoby te angażują się w sprawy najbliższego środowiska, zabiegając o dobro społeczności lokalnej. Poprzez aktywizacją promujemy kulturę i sztukę oraz inspirujemy ludzi do działań twórczych. Integracja to okazja do atrakcyjnych i nieznanych dotąd form spędzania wolnego czasu.

Grupa III

Od młodych lat powinniśmy wpajać naszym dzieciom szacunek i wrażliwość na drugiego człowieka. Niestety w pośpiechu dnia codziennego społeczeństwo często zapomina o empatii i krzywdzi słabsze grupy społeczne poprzez rozprzestrzenianie stereotypów. We współczesnym świecie, gdzie zjawisko wykluczenia jest bardzo powszechne, rośnie potrzeba zapobiegania przyczynom i przeciwdziałanie jego skutkom.

Kształtowanie aktywnych postaw, pozytywnych wzorców, podnoszenie świadomości od najmłodszych pokoleń, przeciwdziałanie naznaczeniu społecznemu to elementy edukacyjne, które powinny być pielęgnowane od najmłodszych lat.

Każdy dorosły potrzebuje wsparcia, dobrego słowa i bycia widocznym w strukturze społecznej, zwłaszcza żyjąc w małej gminie tak samo dzieci. Nikt z nas nie wie, jak potoczy się jego życie i czy sam nie będzie potrzebował w przyszłości pomocnej dłoni – dlatego przeciwdziałanie marginalizacji społecznej i podnoszenie poziomu empatii powinno być obywatelskim obowiązkiem. Dostrzegamy również, iż osoby nieletnie bez właściwego wsparcia postępują nie zawsze zgodnie z prawem. Konsekwencją tych czynów są kary na cele społeczne, wykonywane w Klubie Integracji Społecznej, który funkcjonuje w strukturach naszego ośrodka nakładane przez Sąd.

3. SYMBOLIKA DZIAŁANIA

Elementem wspólnym dla grup społecznych I i  II jest „produkt uboczny” projektu – w ramach warsztatów stolarskich i kreatywnych warsztatów twórczych uczestnicy Klubu Integracji Społecznej w Międzychodzie wspólnie z seniorami z Klubów Seniora przygotują serca ze sklejki udekorowane metodą rękodzieła decoupage. Natomiast z uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy im. Świętego Jana Pawła II w Międzychodzie będą tworzyć dekoracje świąteczne Bożonarodzeniowe.

Poprzez warsztaty prowadzone w ramach integracji międzypokoleniowej uczestnicy projektu rozwijają twórcze myślenie, kreatywność, wyobraźnię.

Grupa III

Integracja międzypokoleniowa poprzez wspólne sprzątanie Cmentarza Parafialnego na ulicy Bolesława Chrobrego w Międzychodzie.

Akcja sprzątania grobów jest okazją do wzbudzenia szacunku do tych, którzy już odeszli, ale także okazją do zadumy nad własnym życiem. Działania te mają też na celu nabycie przez uczestników umiejętności wzajemnej współpracy, kształtowania predyspozycji do bycia empatycznym, otwartym na różne inicjatywy społeczne, integrację rówieśniczą, spędzanie wolnego czasu w sposób aktywny i pożyteczny. Celem projektu jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzebę angażowania się w bezinteresowne działanie na rzecz społeczeństwa lokalnego w atmosferze zbliżających się świąt Wszystkich Świętych.

4. REALIZATOR PROJEKTU ORAZ METODY REALIZACJI PROJEKTU

Projekt socjalny realizowany będzie samodzielnie przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzychodzie, dział pracowników Klubu Integracji Społecznej -  metodą pracy grupowej z uczestnikami Klubu.

Osoby lub działy Ośrodka odpowiedzialne za realizację projektu:

  1. Kierownik świadczeń pomoc społecznej – koordynacja projektu
  2. Pracownik socjalny – Klub Integracji Społecznej – działania z zakresu włączenia społecznego środowisk,
  3. Pracownik gospodarczy – Klub Integracji Społecznej – przygotowanie narzędzi

5. HARMONOGRAM DZIAŁAŃ, TERMIN I MIEJSCE REALIZACJI PROJEKTU

Realizacja niniejszego projektu socjalnego jest jednym z wielu elementów realizacji programu reintegracji społecznej i zawodowej uczestników Klubu Integracji Społecznej w Międzychodzie. Harmonogram działań w korelacji z zakładanymi rezultatami projektu jest procesem długofalowym.

TERMIN REALIZACJI PROJEKTU:

Realizacja projektu planowana jest w terminie:

- 18 sierpień 2022 r. – Klub Seniora  „Wrzos”,

- 23 sierpień 2022 r.– Klub Seniora „Złoty wiek’’,

- 08 wrzesień 2022r.– Klub Seniora ,,Millenium” ,

       - 27 październik 2022 r. – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Polski Niepodległej w Międzychodzie,

       - 27 październik 2022 r. – Zespół Szkół nr 2 w Międzychodzie,

       - 28 październik 2022 r. - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Miasta Stołecznego Warszawy w           

         Międzychodzie,

       - 22 listopad 2022 r. Środowiskowy Dom Samopomocy im. Świętego Jana Pawła II w 

          Międzychodzie

MIEJSCE REALIZACJI PROJEKTU:
  • siedziba główna Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzychodzie,
  • siedziba Klubu Integracji Społecznej w Międzychodzie,
  • Kluby Seniora „Złoty Wiek” i „Wrzos” w Międzychodzie,
  • Klub Seniora „ Millennium” w Kamionnie,
  • Środowiskowy Dom Samopomocy w Międzychodzie,
  • Cmentarz Parafialny w Międzychodzie.
PLANOWANE DZIAŁANIA W PROJEKCIE:
Grupa II

- Klub Seniora: przygotowanie razem z seniorami drewnianych ozdób w kształcie serca, które zostały pomalowane na biało i ozdobione metodą rękodzieła decoupage.
- Środowiskowy Dom Samopomocy im. Świętego Jana Pawła II w Międzychodzie wspólne tworzenie rękodzieła o tematyce świątecznej zbliżających Świąt Bożego Narodzenia.

  Grupa III

  Spotkanie uczestników Klubu Integracji Społecznej z młodzieżą z naszych szkół na Cmentarzu Parafialnym w Międzychodzie.

      PROCES ORGANIZACYJNY PROJEKTU:
  1. opracowanie koncepcji projektu,
  2. przedstawienie projektu uczestnikom Klubu,
  3. ustalenie planu działania poprzez:
  • podział zadań pomiędzy zainteresowanych projektem uczestników,
  • ustalenie odbiorców projektu,
  • wybranie szkicu serca z drewna,
  • dobór odpowiedniej farby, serwetek do decoupage,
  • wycięcie serc ze sklejki oraz ich obróbka na warsztatach stolarskich,
  • ustalenie terminu wykonania,
  • przygotowanie narzędzi.

6. PRZEWIDYWANE REZULTATY

Realizowany projekt socjalny wpisuje się w misję Klubu Integracji Społecznej, gdzie celem nadrzędnym jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.

Ponadto zgodnie z założeniami Regulaminu Organizacyjnego Klubu Integracji Społecznej w Międzychodzie, w klubie realizuje się następujące cele strategiczne:

  1. Klub prowadzi reintegrację społeczną i zawodową osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, które ze względu na swoją sytuację nie są w stanie własnym staraniem zaspokoić swoich  potrzeb  i znajdują się w sytuacji powodującej ubóstwo oraz uniemożliwiającej lub ograniczającej uczestnictwo w życiu zawodowym, społecznym i rodzinnym;
  2. Klub umożliwia odbudowanie i podtrzymanie u beneficjentów umiejętności uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej, a także pełnienia przez nich właściwych ról społecznych;
  3. Klub proponuje uczestnikom wzajemne wsparcie  osób mających podobne problemy związane ze społecznym funkcjonowaniem.

Głównym oczekiwanym rezultatem projektu jest psychospołeczne wzmocnienie uczestnika, a w szczególności:

  1. podniesienie poziomu motywacji do aktywnego uczestnictwa w działalności Klubu,
  2. nabycie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych i kryzysowych,
  3. wzrost poczucia odpowiedzialności i obowiązkowości,
  4. wzrost poczucia własnej wartości,
  5. umiejętność zagospodarowania czasu wolnego,
  6. wyjście z poczucia izolacji i osamotnienia,
  7. wzrost umiejętności w zakresie kompetencji społecznych,
  8. kształtowanie pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym,
  9. pozyskanie nowych umiejętności zawodowych lub wzrost i utrwalenie nabytych już umiejętności.

7. KOSZTY PROJEKTU

 Koszty niefinansowe:

- zaangażowanie kadry w realizację zadania,

- narzędzia.

Koszty finansowe:

- poczęstunek 200,00 zł dla uczestników projektu

8. PODSTAWA PRAWNA

Realizacja projektu socjalnego jest formą pracy socjalnej.

  • Art. 6 ust 12 ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 roku

[praca socjalna - działalność zawodową mającą na celu pomoc osobom i rodzinom we wzmacnianiu lub odzyskiwaniu zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie poprzez pełnienie odpowiednich ról społecznych oraz tworzenie warunków sprzyjających temu celowi]

  • Art. 45 ust 2 Ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca  2004 r

[Praca socjalna może być prowadzona w oparciu o kontrakt socjalny lub projekt socjalny]

  • Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych w Gminie Międzychód na lata 2018-2022

9. DODATKOWE INFORMACJE

Organizator zapewnia uczestnikom:

- słodki poczęstunek, kawa lub herbata,

Każdy uczestnik objęty będzie szeroko rozumianym wsparciem pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej, w tym działu świadczeń socjalnych, pracowników Klubu Integracji Społecznej oraz w razie potrzeby pracowników socjalnych.

10. PROJEKT SPORZĄDZIŁA

Dział świadczeń  pomocy społecznej

Magdalena Gorgiel-Jenek - kierownik ds. świadczeń pomocy społecznej

Klub Integracji Społecznej

Sylwia Figielska – pracownik socjalny


Załączniki do pobrania

Plik Nazwa Data dodania Pobrań
projekt integracja miedzypokoleniowa 2022 (PDF, 927.94Kb) 2023-09-21 14:55:11 1
Plik Nazwa Data dodania Pobrań

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Aneta Gierszewska

Data wytworzenia:
08 sie 2022

Osoba dodająca informacje

Katarzyna Królak

Data publikacji:
21 wrz 2023, godz. 14:55

Osoba aktualizująca informacje

Katarzyna Królak

Data aktualizacji:
21 wrz 2023, godz. 14:55