Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzychodzie

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Projekt socjalny na rzecz aktywizacji zawodowej i włączenia społecznego uczestników Klubu Integracji Społecznej w Międzychodzie "WIELKANOC" 2022

Międzychód, dnia 02.03.2022 r.

1. BENEFICJENCI PROJEKTU

Projekt skierowany jest do trzech grup społecznych:

Grupa I [adresat bezpośredni]

- osoby objęte wsparciem Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzychodzie, które posiadają status uczestnika Klubu Integracji Społecznej. W ramach realizowanego zadania zakłada się udział 20 osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Międzychodzie – zarówno kobiet, jak i mężczyzn, w wieku od 18-64 roku życia. Projekt nie przewiduje ograniczeń względem cech szczególnych uczestnika.

Grupa II [adresat pośredni]

Grupa osób w wieku senioralnym, którą stanowić będą:

- osoby objęte wsparciem Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzychodzie, które posiadają status uczestnika Klubu Seniora „Złoty Wiek”, „Millenium” lub „Wrzos”,

- osoby starsze, niesamodzielne, samotne - z niepełnosprawnościami, które objęte są wsparciem Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzychodzie w formie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania.

Grupa III [adresat pośredni]

Środowisko lokalne, które stanowią dzieci i młodzież uczęszczające do placówek szkolno – przedszkolnych na terenie Gminy Międzychód oraz ich wychowawcy / opiekunowie / rodzice.

2. DIAGNOZA ŚRODOWISKA I JEGO POTRZEB

Grupa I

Uczestnicy Klubu Integracji Społecznej w Międzychodzie stanowią grupę osób bezrobotnych, które znajdują się w szczególnej sytuacji życiowej ograniczającej, bądź uniemożliwiającej zdolność pełnego uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej. Obserwuje się, że prócz niekorzystnej sytuacji społeczno – ekonomicznej uczestników bariery, jakie mają miejsce są często zakorzenione w świadomości tych osób. Niskie poczucie własnej wartości, brak umiejętności konstruktywnej oceny swojej osoby oraz określenia swoich mocnych i słabych stron, poczucie wyobcowania w środowisku lokalnym oraz poczucie bycia stygmatyzowanym stwarzają niechęć do włączenia się w życie społeczne. Uczestnicy Klubu Integracji Społecznej pomimo wszelkich trudności chcieliby jednak pracować nad sobą i próbować podnosić

poziom swojego życia, czerpać z niego satysfakcję. Chcą być potrzebni, zrobić coś dla siebie i innych. Chcą wyzbyć się stygmatyzacji, przyklejonej łatki „KIS-owca”. Istotą aktywizacji społecznej jest to, że nie jest istotne ile człowiek szans dostaje, ważne że ma odwagę i siłę korzystać z pomocy. A samo wkroczenie na ścieżkę Klubu jest pierwszym aktem odwagi.

Po przeciwnej stronie projektu skierowanego do uczestnika Klubu znajduje się środowisko lokalne. Diagnoza środowiska lokalnego opiera się o obserwacje własne kadry Ośrodka.

Grupa II

Osoby starsze, zależne, niesamodzielne, z niepełnosprawnościami. Pierwsza myśl, jaka zazwyczaj następuje na pytanie: z czym się kojarzą w/w osoby, jakie emocje i uczucia towarzyszą wyobrażając sobie takiego człowieka ?

Poczucie osamotnienia, izolacja, niechęć do podejmowania aktywności, przygnębienie, smutek, choroby, wizyty u lekarza, depresja, niedołężność, problemy z pamięcią, brak zainteresowania ze strony społeczeństwa, w tym czasem ze strony najbliższej rodziny, problemy finansowe i ubóstwo, lęk przed przemijaniem – to tylko niektóre skojarzenia.

Oczywistym jest, że człowiek jest istotą społeczną. Nie pragnie samotności. Przeciwnie chce czuć się potrzebny i zaopiekowany. Pragnie żyć – nie przemijać. Dlatego ważna jest pamięć i troska. Zainteresowanie okazane człowiekowi, poświęcenie choćby chwili na rozmowę, zapytanie o jego samopoczucie lub czy nie potrzebuje pomocy – jest już samo w sobie pomocą. Powinnością społeczną jest dbałość o najbliższe otoczenie lokalne. Nie trzeba samemu posiadać wiele, aby ofiarować komuś czas, pamięć i serce.

Grupa III

Często zauważa się, że ludzie posiadają tendencję do podziałów na „my” i „oni”. Często niestety bywa również podział na „lepsi” i „gorsi”. W pośpiechu dnia codziennego społeczeństwo gubi empatię, wrażliwość na drugiego człowieka. „Patrzenie sercem” staje się przestarzałą frazą z książki. Dorośli często przekazują swoje głośno niewypowiedziane myśli poprzez postawy własne, młodszemu pokoleniu – nieświadomie krzywdząc słabsze grupy społeczne, rozprzestrzeniają korzenie stereotypów. Natomiast w myśl przysłowia „niedaleko pada jabłko od jabłoni” odzwierciedlenie wzorców dorosłych dostrzegalne jest w dzieciach i młodzieży. Stąd też potrzeba realizacji działań na rzecz włączenia społecznego jest zasadna i niezwykle potrzebna. Kształtowanie aktywnych postaw, pozytywnych wzorców, podnoszenie świadomości od najmłodszych pokoleń, przeciwdziałanie naznaczeniu społecznemu, kształtowanie empatii to elementy edukacyjne, które powinny być pielęgnowane nie tylko w domu, ale i w placówkach szkolno – przedszkolnych. Uwrażliwianie na los drugiego człowieka dorosłej populacji mieszkańców naszej Gminy również ma głęboki sens – wszyscy jesteśmy ulepieni z jednej gliny. Każdy dorosły potrzebuje wsparcia, dobrego słowa i bycia widocznym w strukturze społecznej, zwłaszcza żyjąc w małej gminie. Nikt z nas nie wie, jak potoczy się jego życie i czy sam nie będzie potrzebować w przyszłości pomocnej dłoni – dlatego przeciwdziałanie marginalizacji społecznej i podnoszenie poziomu empatii powinno być obywatelskim obowiązkiem.

3. SYMBOLIKA DZIAŁANIA

Elementem wspólnym dla powyższych grup społecznych (II i III) jest „produkt uboczny” projektu – w ramach warsztatów stolarskich, krawieckich  oraz kreatywnych warsztatów twórczych uczestnicy Klubu Integracji Społecznej w Międzychodzie przygotują Wielkanocne dekoracje:

  1. poprzez warsztaty stolarskie powstaną dekoracyjne drewniane zajączki z drewna na stół wielkanocny w ilości 100 szt. oraz zajączki na patyku do koszyczka wielkanocnego w ilości 25 szt.
  2. w ramach warsztatów krawieckich 150 szt. tekstylnych dekoracyjnych zajączków,
  3. w ramach kreatywnych warsztatów twórczych, uczestnicy przygotują dekoracyjne styropianowe jajeczka świąteczne na podstawce drewnianej w ilości 80 szt.

Powyższe elementy dekoracyjne, będące symboliką Świąt Wielkanocnych zostaną przekazane na rzecz placówek szkolno – przedszkolnych oraz na rzecz osób będących podopiecznymi Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzychodzie – uczestników Klubów Seniora oraz osób objętych środowiskowymi usługami opiekuńczymi.

Działania edukacyjne dotyczące zwyczajów wielkanocnych i przybliżanie do tradycji jakim niosą Święta Wielkiej Nocy. Uwrażliwianie uczestników na potrzebę kultywowania tradycji. Poprzez warsztaty prowadzone w ramach reintegracji społecznej w Klubie Integracji Społecznej o tematyce Świąt Wielkanocnych uczestnicy rozwijają twórcze myślenie, kreatywność, wyobraźnię. Wzbogacają słownictwo związane z tematyką świąteczną. Jednym z celów jest również wdrażanie uczestników podczas wystąpień poprzez uczestnictwo w projekcie, przekazanie życzeń i podanie podarunku przygotowanego podczas warsztatów.

4. REALIZATOR PROJEKTU ORAZ METODY REALIZACJI PROJEKTU

Projekt socjalny realizowany będzie samodzielnie przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzychodzie, dział pracowników Klubu Integracji Społecznej -  metodą pracy grupowej z uczestnikami Klubu.

Osoby lub działy Ośrodka odpowiedzialne za realizację projektu:

  1. Kierownik świadczeń pomoc społecznej – koordynacja projektu
  2. Aspirant pracy socjalnej – Klub Integracji Społecznej – działania z zakresu włączenia społecznego środowisk,
  3. Pracownik gospodarczy – Klub Integracji Społecznej – warsztaty stolarskie,

4. HARMONOGRAM DZIAŁAŃ, TERMIN I MIEJSCE REALIZACJI PROJEKTU

Realizacja niniejszego projektu socjalnego jest jednym z wielu elementów realizacji programu reintegracji społecznej i zawodowej uczestników Klubu Integracji Społecznej w Międzychodzie. Harmonogram działań w korelacji z zakładanymi rezultatami projektu jest procesem długofalowym.

TERMIN REALIZACJI PROJEKTU:

Realizacja projektu planowana jest w terminie od 03 marca 2022 roku do 15 kwietnia 2022 roku.

Planowana ilość godzin / suma: 21 – z podziałem na:

  • proces organizacyjny (cz. I. a-c) – godz. 3
  • warsztaty stolarskie (cz. I. d) – godz. 5
  • warsztaty krawieckie(cz. I. d)- godz. 4
  • twórcze warsztaty kreatywne- godz. 5
  • warsztaty autoprezentacji (cz. I. e) – godz. 1
  • działania na rzecz włączenia społecznego (cz. I. f + cz. II.) – godz. 3

MIEJSCE REALIZACJI PROJEKTU:

  • siedziba główna Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzychodzie,
  • siedziba Klubu Integracji Społecznej w Międzychodzie,
  • wskazane placówki oraz instytucje (cz. II)

PLANOWANE DZIAŁANIA W PROJEKCIE:

Projekt dzieli się na etapy:

I ETAP - wykonanie 100 szt. zajączków ze sklejki pomalowanych na kolor biały i przymocowanie ich na krążku drewnianym z dodatkową dekoracją: wstążka, palma, mech  oraz 80 szt. styropianowych jajeczek udekorowanych  sznurkiem z dodatkiem koronki
na podstawce drewnianej z dodatkiem sianka.  
Dekoracje zostaną przekazane osobą objętym wsparciem Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzychodzie, które posiadają status uczestnika Klubu Seniora „Złoty Wiek”, „Millenium” lub „Wrzos” oraz osobą starszym, niesamodzielnym, samotnym - z niepełnosprawnością, objęte wsparciem Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzychodzie w formie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania.

II ETAP - wykonanie 25 szt. zajączków na patyku do koszyczka wielkanocnego, które będą przekazane przedszkolakom z Zespołu Przedszkoli nr 2 w Międzychodzie (Przedszkole nr 4)oraz uszycie 150 szt. bawełnianych zajączków, które będą przekazane do Szkoły Podstawowej nr 2 im. Polski Niepodległej w Międzychodzie (Harcówka: dzieci obywatelstwa polskiego i ukraińskiego).

I. PROCES ORGANIZACYJNY PROJEKTU

  1. opracowanie koncepcji projektu
  2. przedstawienie projektu uczestnikom Klubu
  3. ustalenie planu działania poprzez:
  • podział zadań pomiędzy zainteresowanych projektem uczestników,
  • ustalenie placówek do których ma być skierowany projekt,
  • ustalenie terminu wykonania i przekazania,
  • wybranie wzoru szkicu zająca do uszycia
  • wybranie projektu zająca na patyku,
  • wybranie projektu zająca na drewnie
  • wybranie projektu jajek styropianowych.
  1. przeprowadzenie warsztatów stolarskich:
  • instruktaż stanowiskowy, przypomnienie zasad BHP,
  • dobór desek drewnianych na cele projektu,
  • dobór sklejki,
  • dobór odpowiedniej farby
  • obróbka materiału do wykonania zajączka na drewnie,
  • pomalowanie zajączka ze sklejki i przymocowanie go na szlifowanym krążku drewna.
  1. przeprowadzenie kreatywnych warsztatów twórczych :
  • instruktaż stanowiskowy, przypomnienie zasad BHP,
  • dobór materiału na cele projektu,
  • pozyskanie i przygotowanie palm na cele projektu,
  • oklejanie jajek styropianowych sznurkiem oraz koronką,
  • przyklejanie jajek na plaster drewna oraz udekorowanie siankiem oraz kwiatkami suszonymi przygotowanymi w roku 2021
  1. przygotowanie uczestnika do krótkiej prezentacji projektu w wybranych placówkach szkolono – przedszkolnych oraz instytucjach (zasady autoprezentacji, omówienie sposobu prezentacji idei projektu, w tym korzyści społecznych płynących z jego realizacji),
  2. dostarczenie wykonanego projektu podzielonego na etapy do poszczególnych Placówek, czy Instytucji wraz z uczestnikami projektu.

II. PLAN SPOTKAŃ W PLACÓWKACH I INSTYTUCJACH LOKALNYCH

I ETAP

07-04-2022 r.

godz. 14:00

Klub Seniora Milenium w Kamionnie

12-04-2022 r.

godz. 14:00

Klub Seniora Wrzos w Międzychodzie

12-04-2022 r.

godz. 15:00

Klub Seniora Złoty Wiek w Międzychodzie

11 do 13-04-2022 r.

godz. 9:00

osoby objęte pomocą w formie usług opiekuńczych

                                                       II ETAP

13-04-2022 r.

godz. 9:00

godz. 12:00

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Polski Niepodległej w Międzychodzie

15-04-2022 r.

godz. 10:00

Zespół Przedszkoli nr 2 w Międzychodzie (Przedszkole nr 4)

5. PRZEWIDYWANE REZULTATY

Realizowany projekt socjalny wpisuje się w misję Klubu Integracji Społecznej, gdzie celem nadrzędnym jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.

Ponadto zgodnie z założeniami Regulaminu Organizacyjnego Klubu Integracji Społecznej w Międzychodzie, w klubie realizuje się następujące cele strategiczne:

  1. Klub prowadzi reintegrację społeczną i zawodową osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, które ze względu na swoją sytuację nie są w stanie własnym staraniem zaspokoić swoich  potrzeb  i znajdują się w sytuacji powodującej ubóstwo oraz uniemożliwiającej lub ograniczającej uczestnictwo w życiu zawodowym, społecznym i rodzinnym;
  2. Klub umożliwia odbudowanie i podtrzymanie u beneficjentów umiejętności uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej, a także pełnienia przez nich właściwych ról społecznych;
  3. Klub proponuje uczestnikom wzajemne wsparcie  osób mających podobne problemy związane ze społecznym funkcjonowaniem.

Głównym oczekiwanym rezultatem projektu jest psychospołeczne wzmocnienie uczestnika, a w szczególności:

  1. podniesienie poziomu motywacji do aktywnego uczestnictwa w działalności Klubu,
  2. nabycie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych i kryzysowych,
  3. wzrost poczucia odpowiedzialności i obowiązkowości,
  4. wzrost poczucia własnej wartości,
  5. umiejętność zagospodarowania czasu wolnego,
  6. wyjście z poczucia izolacji i osamotnienia,
  7. minimalizowanie negatywnych skutków bezrobocia, w tym umożliwienie pozyskania własnym staraniem środków finansowych,
  8. wzrost umiejętności w zakresie kompetencji społecznych,
  9. kształtowanie pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym,
  10. pozyskanie nowych umiejętności zawodowych lub wzrost i utrwalenie nabytych już umiejętności.

6. KOSZTY PROJEKTU

Koszty finansowe:

- tkanina 100,00 zł

- sklejka 100,00 zł

- farba i przybory do malowania 48,70 zł

Pozostałe koszty niefinansowe:

- zaangażowanie kadry w realizację zadania,

- zaplecze lokalowe,

- narzędzia i półprodukty.

7. PODSTAWA PRAWNA

Realizacja projektu socjalnego jest formą pracy socjalnej.

  • Art. 6 ust 12 ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 roku

[praca socjalna - działalność zawodową mającą na celu pomoc osobom i rodzinom we wzmacnianiu lub odzyskiwaniu zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie poprzez pełnienie odpowiednich ról społecznych oraz tworzenie warunków sprzyjających temu celowi]

  • Art. 45 ust 2 Ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca  2004 r

[Praca socjalna może być prowadzona w oparciu o kontrakt socjalny lub projekt socjalny]

  • Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych w Gminie Międzychód na lata 2018-2022

8. DODATKOWE INFORMACJE

Organizator zapewnia uczestnikom:

- płyny do dezynfekcji dłoni,

- środki BHP – rękawice ochronne podczas wykonywania prac stolarskich,

- słodki poczęstunek, kawa lub herbata,

Każdy uczestnik objęty będzie szeroko rozumianym wsparciem pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej, w tym działu świadczeń socjalnych, pracowników Klubu Integracji Społecznej oraz w razie potrzeby pracowników socjalnych.

9. PROJEKT SPORZĄDZIŁA

Dział świadczeń  pomocy społecznej

Magdalena Gorgiel-Jenek - kierownik ds. świadczeń pomocy społecznej


Załączniki do pobrania

Plik Nazwa Data dodania Pobrań
projekt soc. wielkanoc 2022 (PDF, 952.70Kb) 2023-09-21 14:52:03 2
Plik Nazwa Data dodania Pobrań

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Aneta Gierszewska

Data wytworzenia:
02 mar 2022

Osoba dodająca informacje

Katarzyna Królak

Data publikacji:
21 wrz 2023, godz. 14:52

Osoba aktualizująca informacje

Katarzyna Królak

Data aktualizacji:
21 wrz 2023, godz. 14:52