Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzychodzie

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Status: obowiązuje

RZĄDOWY PROGRAM „DOFINANSOWANIE WYNAGRODZEŃ PRACOWNIKÓW JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH POMOCY SPOŁECZNEJ W POSTACI DODATKU MOTYWACYJNEGO NA LATA 2024-2027”

flaga i godło RP

Na podstawie art. 24 ust. 3 i 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 901, z późn. zm.1) Rada Ministrów przyjęła rządowy program "Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024-2027".

Program finansowany jest z dotacji celowej z budżetu państwa. Jego beneficjentami są jednostki samorządu terytorialnego, zgodnie z zakresem wskazanym w Programie. Celem Programu jest dofinansowanie wynagrodzeń dla pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej, w postaci dodatku motywacyjnego.

Gmina Międzychód, za pośrednictwem Wojewody Wielkopolskiego, otrzymała dotację celową z budżetu państwa  w kwocie 290.500,80 zł.
Wsparciem przedmiotowym programu objęci zostaną zakwalifikowani do niego pracownicy jednostek:
  • Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzychodzie,
  • Środowiskowego  Domu Samopomocy im. Świętego Jana Pawła II w Międzychodzie.
Okres realizacji zadania od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

plakat informacyjny o otrzymanym dofinansowaniu

Pracownicy jednostek organizacyjnych pomocy społecznej pełnią bardzo ważną rolę w realizacji zadań państwa oraz samorządów na rzecz rodzin i osób wymagających wsparcia. Przemiany demograficzne, proces starzenia się społeczeństwa, zaburzenia psychiczne, bezdomność, długotrwałe i ciężkie choroby, to tylko niektóre problemy stanowiące istotę pracy osób zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej.

Zakres obowiązków pracowników pomocy społecznej jest ogromny, a wymagany w tych zawodach poziom kompetencji własnych i umiejętności interpersonalnych jest nieporównywalny z innymi zawodami.

Znacząca część pracowników pomocy społecznej posiada wykształcenie wyższe, w tym kwalifikacje specjalistyczne oraz pozyskiwane przez okres wielu lat, tzw. specjalizacje w zawodach pomocowych.

Dane demograficzne wskazują jednoznacznie na konieczność zabezpieczenia interesów obywateli przez przygotowanie profesjonalnego, dostępnego i odpowiadającego na potrzeby społeczne - systemu realizacji usług w pomocy społecznej, realizowanego przez wykwalifikowanych specjalistów.


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Katarzyna Królak

Data wytworzenia:
25 wrz 2024

Osoba dodająca informacje

Katarzyna Królak

Data publikacji:
27 wrz 2024, godz. 14:14

Osoba aktualizująca informacje

Katarzyna Królak

Data aktualizacji:
27 wrz 2024, godz. 14:14